آخرین خبرها

دستور العمل قرآنی جذب نیرو در یک تشکل دانشجویی

jazb_tashakol_daneshjo_01-963x963

دستور العمل قرآنی جذب نیرو در یک تشکل دانشجویی

  1. دعوت کننده باید توجه داشته باشد که دعوت به خیر و معروف و خداوند می کند نه به خود. و لذا نیت و توجه الهی داشته باشد. «و من احسن قولا ممن دعا الی الله :: و کیست خوش رفتارتر از آنکس که به سوی خدا دعوت می نماید و کار نیک می کند» ( فصلت-٣٣)
  2. باید به آگهی، اراده و انتخاب مخاطب احترام گذاشت و به او تذکر داد که انتخاب او از روی آگاهی باشد. « . . . فبشر عبادی الذین یستمعون القول و یتبعون احسنه . . . :: پس بشارت بده به آن بندگان من که به سخن گوش فرا می دهند و از بهترین آن پیروی می کنند…» (زمر-١٧و١٨)
  3. از هرگونه اشاره – حتی کوچک- برای مقایسه خود با دیگر مجموعه های فعال که موجب کوچک شدن آن مجموعه ها در ذهن مخاطب بشود خودداری کرده و صرفا امور مربوط به جامعه برای وی معرفی شود.«تلک الدار الاخره نجعلها للذین لایریدون علوا فی الارض و لا فسادا و العاقبه للمتقین :: آن سرای آخرت را برای کسانی قرار می دهیم که در زمین خواستار برتری جویی و فساد نمی باشند و عاقبت از آن پرهیزگاران است.» (قصص ٨٣)
  4. در حین توضیح فعالیت ها مواظب باشید اغراق نشود و نیز دچار خودبینی نشوید.« . . . فلاتزکوا انفسکم هو اعلم من اتقی :: پس خودتان را پاک مشمارید که او به حال کسی که پرهیزگاری نموده است داناتر است.»(نجم-٣٢)
  5. کاری برای فرد در نظر گرفته شود که احساس خاری و یا پرکار بودن نکند و تناسب نسبی با توانایی ها یا علایق او نیز وجود داشته باشد. «یا ایها الذین امنو استجیبوا للله و الرسول اذادعاکم لمایحییکم :: ای کسانی که ایمان آورده اید چون خدا و پیامبر شما را به چیزی فرا خوانند که به شما حیات می بخشد آنان را اجابت کنید» (انفال-٢۴)
  6. به افراد تاکید شود که از همه اجزاء و تمام کارهای جامعه سئوال کنید، تا چیزی را نپذیرفته اید عمل نکنید و تا دلیلی ارائه نشده نپذیرید و این یعنی نهادینه کردن عملی آگاهی محوری در مجموعه. «قل هذه سبیلی ادعوا الی الله علی بصیره انا و من اتبعنی … :: بگو این امت را که من و هر کس پیروی ام کرد با بینایی به سوی خدا دعوت می کنیم»( یوسف -١٠٨)
  7. برای اینکه چشم انداز و پشتوانه کار را بهتر درک کند، از آرمان های مجموعه با وی سخن بگویید مثلا زندگی جهادی ، رسالت تاریخی و… . «ام حسبتم ان تدخلو الجنه و لما یعلم الذین جاهدو منکم و یعلم الصابرین :: آیا پنداشته اید که داخل بهشت می شوید بی آنکه خداوند جهادگران و صابران شما را معلوم دارد؟» ( آل عمران ١۴٢)
  8. از تاثیر عمیق گشاده رویی، نرم خویی و اخلاق خوش غافل نشوید. «فبما رحمه من الله لنت لهم و لو کنت فظا غلیظ القلب لا نفضوا من حولک . . . :: پس به واسطه رحمت الهی با آنان نرمخو شدی و اگر تندخو و سخت دل بودی قطعا از پیرامون تو پراکنده می شدند» ( آل عمران- ١۵٩)

jazb_tashakol_daneshjo_02-963x963منبع:سراج

انتشار توسط 8 تم

درباره‌ی خادم الرضا(ع)

۳ نظر

  1. سلام .خدا قوت.من ساکن رشت هستم و دوست داشتم تو این هیئت عضو شم.چه کار باید انجام بدم.و از چه راهی میتونم عضویت پیدا کنم !?لطفا راهنماییم کنید.ممنون

  2. درضمن برای دانشجویان پرستاری نوع فعالیت متفاوت است?

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*