آخرین خبرها

جهان زیر سایه خورشید

جهان زیر سایه خورشید

همزمان با آغاز یازدهمین دوره جشن‌های مردمی و بین اللملی زیر سایه خورشید، مدیرعامل مؤسسه جوانان آستان قدس رضوى از افزایش ۳۰ درصدى شهرستان هاى تحت پوشش این برنامه‌ها در داخل کشور در دهه کرامت سال جارى در مقایسه با سال پیش، خبر داد. «مجتبى مختارى» با اعلام این خبر افزود: جشن‌هاى مردمى و بین المللى زیر سایه خورشید، امسال وارد دهه دوم فعالیت خود می‌شود و هم اکنون پس از گذشت یک دهه از برپایى این جشن‌ها، به لطف خداوند و عنایات کریمانه حضرت رضا(ع)، جشن‌هاى «زیرسایه خورشید» تبدیل به بزرگ‌ترین عملیات مردمى و فرهنگى کشور(در حوزه داخل و خارج از کشور) شده است.

 ۴۲۰ شهرستان میزبان زیر سایه خورشید

مدیرعامل مؤسسه در ارتباط با برنامه ریزى انجام شده براى برگزارى جشن‌هاى زیر سایه خورشید، گفت: امسال به منظور هر چه بهتر برگزار شدن این جشن‌ها (از نظر کمى و کیفى) چهار کمیته تخصصى با صرف صدها ساعت وقت در محل مؤسسه جوانان آستان قدس رضوى نسبت به گزینش خدمه حرم مطهر رضوى، مبلغان، مداحان و قاریان کاروان‌هاى رضوى و با صرف ۵۰۰ نفر ساعت کار کارشناسى در این زمینه اقدام نموده اند. وى ادامه داد: در جشن‌هاى زیر سایه خورشید سال جارى با افزایش ۳۰ درصدى، تمامى شهرستان‌هاى کشور؛ یعنى بیش از ۴۲۰ شهرستان میزبان این جشن‌ها بوده، به گونه‌اى که حدود ۱۵۰۰ نقطه جغرافیایى در کشور شامل شهرستان، شهر، دهستان و… تحت پوشش این جشن‌ها قرار مى‌گیرند. مختارى در زمینه کاروان‌هاى رضوى اعزام شده به شهرستان‌ها و استان‌هاى مختلف تأکید کرد: ۸۰ کاروان رضوى در داخل کشور متشکل از خدمه حرم مطهر رضوى، مبلغان روحانى، مداحان، فعالان فرهنگى و قاریان قرآن با محوریت پرچم متبرک و مقدس آستان ملکوتى حضرت رضا(ع) در برنامه‌هاى زیر سایه خورشید در ۱۵۰۰ نقطه جغرافیایى حضور خواهند داشت که جمعاً حدود ۳۰۰ نفر اعضاى این۸۰  کاروان رضوى در داخل کشور هستند.

۲۰۰۰ تشکل همکار و ۲۰ هزار نوجوان و جوان رضوى

این مقام مسئول با اشاره به اینکه در دهه کرامت و در جریان برگزارى جشن‌هاى زیر سایه خورشید، شبکه جوانان رضوى در سراسر کشور با نهایت اخلاص پاى کار خواهند بود، تصریح کرد: بیش از ۲۰۰۰ تشکل همکار با همراهى حدود ۲۰ هزار نفر از نوجوانان و جوانان خدمتگزار ترویج فرهنگ رضوى و عاشقان و دلباختگان حضرت رضا(ع) در سراسر کشور و در قالب جشن هاى مردمى و معنوى، بیش از ۷۰۰۰ عملیات فرهنگى را در پهنه جغرافیاى کشور به منصه ظهور مى‌گذارند. مختارى اضافه کرد: در این جشن‌ها، اقشار مختلف مردم شامل اقوام و مذاهب مختلف و… از دورترین نقطه جغرافیایى تا مرکز کشور از ویژه برنامه‌هاى جشن‌هاى زیر سایه خورشید استفاده خواهند کرد.

توجه به مناطق محروم در جشن‌هاى امسال

وى با توجه به سیاست‌هاى آستان قدس رضوى مبنى بر توجه به محرومان و مستضعفان خاطرنشان کرد: در جشن‌هاى زیر سایه خورشید سال ۱۳۹۷ نگاه جدیدی به حضور در مراکز روستایى و مناطق محروم و مستضعف شده است و به دهستان‌ها و مناطقى که براى آبادانى و عمران مورد توجه آستان قدس رضوى است، عنایت و توجه ویژه اى شده است. وى در زمینه ویژه برنامه‌هاى این جشن‌ها یادآور شد: دیدار با نمایندگان ولى فقیه در استان‌ها و ائمه جمعه سراسر کشور، دیدار با علماى ادیان گوناگون، اعزام گروه‌هاى امدادى و پزشکى همراه با کاروان‌هاى رضوى به مناطق محروم، دیدار با خانواده معزز شهدا، ایثارگران، جانبازان و….، حضور در بیمارستان‌ها، زندان‌ها، مراکز اصلاح تعلیم و تربیت، پادگان‌ها، منازل بیماران خاص، خانه سالمندان، دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتى و دانش بنیان و… از جمله این برنامه‌ها به شمار مى‌آید.

۲۰  کشور جهان میزبان جشن هاى زیر سایه خورشید

این مقام مسئول در زمین بخش بین الملل جشن‌هاى زیر سایه خورشید نیز گفت: در حوزه بین الملل در سال جارى با یک رشد کیفى قابل توجه و طراحى برنامه‌هاى ویژه‌اى روبه رو هستیم؛ به گونه‌اى که در ۲۰ کشور مختلف آسیایى، آفریقایى و اروپایى از جمله لبنان، عراق، هندوستان، آفریقاى جنوبى، زیمبابوه، گرجستان، هلند، بنگلادش، اندونزى، آلمان و… کاروان‌هاى زیر سایه خورشید حضور مستقیم و فعال خواهند داشت. وى توضیح داد: در دهه کرامت امسال، در ۳۵ کشور دیگر جهان جشن‌هاى زیر سایه خورشید به صورت غیرحضورى و با اهداى محصولات فرهنگى، متبرک و ارتباط زنده تلویزیونى با حرم مطهر امام رضا(ع) برگزار مى‌شود و در مجموع شاهد رشد کیفى بیشترى در برنامه‌هاى بین الملل امسال نسبت به سال گذشته خواهیم بود.

اعطاى نشان خدمت و رأفت در جشن‌هاى زیر سایه خورشید

مدیرعامل مؤسسه با اشاره به این‌که به شعار سال در ویژه برنامه‌هاى جشن‌هاى زیر سایه خورشید در سال جارى توجه ویژه شده است، بیان داشت: حضور در مراکز صنعتى، کارخانه‌ها و کارگاه‌هاى تولیدى خرد و کلان، حضور در بازار و در بین اصناف مختلف، بویژه فروشندگان و تولیدکنندگان کالاى ایرانى، حضور در مراکز تولیدى و مطالعاتى دانش بنیان، قدردانى از صنعتگران، کارآفرینان، دانشمندان، کارگران و… از جمله برنامه‌هایى است که در این جشن‌ها و با توجه به شعار سال یعنى حمایت از کالاى ایرانى برنامه ریزى شده است. مختارى گفت: در همین ارتباط اعطاى حدود ۱۰۰۰ نشان خدمت و رأفت و قدردانى از افراد منتخب در این زمینه در جشن‌هاى سراسرى در شهرستان‌ها و استان‌هاى مختلف کشور از دیگر برنامه‌هاى پیش بینى شده در این زمینه به شمار مى‌آید. وى همچنین متذکر شد: در جشن‌هاى سال ۱۳۹۷ حدود ۳ میلیون بسته متبرک و فرهنگى در کنار سایر هدایا در استان‌ها و شهرستان‌هاى مختلف کشور بین عاشقان و دلباختگان امام هشتم (ع) توزیع خواهد شد.

همه میهمان امام رئوف هستند

مختارى با اشاره به اینکه برنامه‌هاى زیر سایه خورشید دو خدمت ارزشمند را براى عاشقان و دلدادگان امام رضا(ع) به ارمغان مى‌آورد، تأکید کرد: یکى از این دو مطلب بحث زیارت از راه دور امام رضا(ع) براى کسانى است که به هر دلیلى نتوانسته‌اند در دهه کرامت توفیق حضور در مشهد مقدس و زیارت مضجع شریف امام هشتم(ع) را پیدا کنند و خدمت دیگر، ایجاد حس معنوى بسیار با ارزش و فوق‌العاده براى افراد مختلف است؛ به این معنى که حس مورد توجه واقع شدن از طرف امام مهربانى‌ها حضرت ابا الحسن الرضا(ع) در مورد افرادى که هرگز فکر نمى‌کردند که حتى از فاصله هاى بسیار دور مورد لطف و کرامت امام رضا(ع) قرار گیرند و حتى تصور این را هم نداشته‌اند که با کاروان‌هاى رضوى در دهه کرامت روبه رو و مواجه شوند. مدیرعامل این مؤسسه تصریح کرد: یعنى به نوعى همه افراد جهان، خود را میهمان امام ضامن و ثامن حضرت على بن موسى الرضا(ع) در دهه کرامت احساس مى‌کنند و به همین دلیل شعار امسال ویژه برنامه هاى زیر سایه خورشید با عنوان «هر چه دارم از تو دارم» انتخاب شده است که ذیل شعار محورى خدمت کریمانه در دهه کرامت سال جارى خواهد بود.

پرچم متبرک حرم مطهر رضوى در مقر سازمان ملل متحد

مدیرعامل مؤسسه جوانان آستان قدس رضوى در بیان دیگر برنامه‌هاى تدارک دیده شده در زمینه جشن‌هاى زیر سایه خورشید در خارج از کشور، اظهار داشت: امسال براى اولین مرتبه در مقابل مقر سازمان ملل متحد در کشور هلند و مقر اتحادیه اروپا در کشور بلژیک نمایشگاه عکس و پوستر مرتبط با حضرت رضا(ع) همراه با حضور مبلغان مسلط به سنت و سیره رضوى برگزار مى‌شود. مجتبى مختارى افزود: همچنین در برخى از کشورهاى اروپاى شرقى از قبیل صربستان، آلبانى و بوسنى نمایشگاه عکس و پوستر به همراه جشن‌هاى مردمى زیر سایه خورشید براى اولین بار طبق برنامه ریزى انجام شده، برگزار خواهد شد. این مقام مسئول گفت: ویژه برنامه‌هاى زیر سایه خورشید در خارج از کشور توسط تشکل‌هاى مردمى مقیم کشورهاى هدف انجام مى‌شود و این جشن‌ها در کشورهاى هدف با هر دین و مذهبى، اعم از ارامنه، اهل تسنن، علوى ها، بوداییان، شیعیان و… برگزار مى‌شود. دیدار با علماى ادیان مختلف، حضور در مراکز علمى و مناظرات و گفت وگوى بین ادیان با حضور استادان و علماى اعزامى از جمهورى اسلامى ایران با تسلط بر زبان بومى کشورهاى هدف از دیگر مواردى بود که مدیرعامل این مؤسسه در سخنان خود به آن ها اشاره کرد. مختارى یادآور شد: امسال ۱۴ کاروان رضوى ویژه اعزام به خارج از کشور شامل حدود ۵۰ نفر از استادان حوزه و دانشگاه و مسلط به زبان بومى کشورهاى هدف به همراه قاریان بین المللى و برخى از خدمه بارگاه منور رضوى (مسلط به زبان کشورهاى هدف) و برخى از هنرمندان جمهورى اسلامى ایران به عنوان سفیران این کاروان ها در بخش بین الملل برنامه هاى زیر سایه خورشید حضور خواهند داشت.

انتشار توسط 8 تم

درباره‌ی خادم الرضا(ع)

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*